چطور در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

همانطور که همه مان می دانیم در حال حاضر در کشور با بحران کم آبی مواجه هستیم. بطوری که حتی در بعضی از شهر ها آب جیره بندی هم شده است. در این بین تلویزیون خود را موظف به اطلاع رسانی می داند و طبق روال همیشه اش بیشترین کاری که انجام می دهد زیرنویس کردن پیام های لطفا در مصرف آب صرفه جویی کنید در برنامه های پربیننده است!

البته چند روز پیش مستند خواب آور و کسل کننده ای از شبکه ۱ سیما دیدم پیرامون از بین رفتن سفره های آب زیرزمینی و عوامل از بین برنده آن!

با همه ی این اوصاف فکر می کنم مردم بعد از این همه سال اطلاع رسانی (!) به اندازه کافی می دانند که باید در مصرف آب و کلا انرژی صرفه جویی کنند. خیلی ها البته دلیلی برای اهمیت دادن به موضوعات فرعی مثل محیط زیست و آیندگان و کلا انسان های دیگر نمی بینند و ترجیح می دهند به موضوعات اصلی مربوط به شخص خودشان بپردازند. اما مابقی که در ذهن و رفتارشان موجودات دیگر هم جایی دارند ممکن است ندانند چطور می توانند در نگهداری میراث طبیعت سهمی داشته باشند.

از این رو من مواردی را که به ذهن خودم می رسد و سعی در رعایت آن ها دارم را به اشتراک می گذارم. شاید برای دیگران هم مفید بود:

 1. خودمان را توجیه کنیم آبی که استفاده می کنیم اموال شخصی نیست! درست است که به خاطر مصرفش هزینه پرداخت می کنیم، اما حتی اگر تمام آب ها را هم خریداری کنیم پس تکلیف آن دوستمان که در منطقه ی دیگر شهر زندگی می کند چه می شود؟ یا آن درختان زیبای پارک برای دوام به جای آب چه چیز مصرف کنند و تازه و باطراوت بمانند تا ما بتوانیم آخر هفته ها زیرشان زیلو پهن کرده با خانواده لذتش را ببریم؟
 2.  در مسواک زدن از روش بابا قورقوری داروگر استفاده کنیم: خانم کوچولو و بابا قوروقوری را که یادتان هست؟ همان تبلیغ خمیردندان داروگر. در آن تیزر آن خانم کوچولو زمانی که می خواست مسواک بزند به جای آنکه شیر آب را باز بگذارد و دهان و مسواک را زیر آن غسل بدهد از یک لیوان آب استفاده می کرد. شخصا امتحان کردم. بعضی وقت ها کمی آب هم اضافه آوردم!!
 3. چند تا کار را با هم انجام دهیم: مثلا ظرف های شسته را روی ظرف های نشسته آب بکشیم. یا دست ها و میوه ها روی ظرف های کثیف بشوییم و…
 4. پاک کردن بدون آب: قبل از شستن ظرف ها چربی ها و ته مانده های غذا را از روی ظرف ها با دستمال یا روزنامه پاک کنیم. در این صورت برای پاک شدن چربی ها آب کم تری مصرف می شود.
 5.  مدیریت مصرف در استحمام: فکر می کنم همه مان بیشترین آبی که هدر می دهیم در حمام باشد. مثلا در زمان شست و شوی موها شیر آب همچنان باز است. می شود خیلی از شست و شوها را با شیر آب بسته هم انجام داد!
 6. از آب های باقی مانده استفاده کنیم. از ته مانده آب لیوان یا کتری می توان همه ی گلدان های خانه را آبیاری کرد.
 7.  این کار کمی سخت است و فقط آدم های خیلی خیلی مسئولیت پذیر انجام می دهند. می توانیم یک دبه ی بزرگ کنار بگذاریم، آبی را که برای شستن میوه ها و سبزی ها استفاده می کنیم جمع کنیم و بعد از آن آب برای شست و شوی توالت یا آب دادن با گیاهان باغچه استفاده کنیم.
 8.  دیگرانی را که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند را نه تنها مسخره نکرده بلکه تشویق کنیم. باور کنید آن ها خسیس نیستند بلکه به شدت نسبت به جامعه و موجودات اطراف زندگی شان احساس مسئولیت می کنند!

بازتاب ها: تابناک، لینکزن

51 دیدگاه در “چطور در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

 1. موارد صرفه جویی آب در هنگام شستشوی ظرف، حمام و جمع آوری آب مانده در کتری برای آبیاری گلدان ها رو در حال حاضر رعایت میکنم و از این امور لذت میبرم. 🙂
  متشکرم از این مطلب.

 2. حانیه می‌گوید:

  من تا جایی که بتوانم در مصرف آب صرفه جوییی میکنم ولی الان که متن شما را خواندم بیشتر در مصرف آب صرفه جویی میکنم

  • خیلی ممنون بابت مطالبتان من که صرفه جویی میکنم ولی این حد دیگه خیلی خیلی زیاده راستی تا یادم نرفته بگم که من مطالبتان رو برای پرسش مهر کپی کردم راضی باشید روز قیامت قیم رو نگیرید که چرا مطالبتان رو کپی کردم

 3. سنا می‌گوید:

  هر چقدر هم مشترکان خانگی در مصرف آب صرفه جویی کنند باز هم قابل مقایسه با آبی که در ساخت و ساز هدر می رود نیست. یک نفر باید جلویی آنها را بگیرد.

 4. سلام .
  می دونی چی باعث شد برای بار هزارم تلاش بکنم وبلاگت باز بشه تا متنت رو بخونم؟ آن دو خط لید بالا در لینک زن.چون مشکلم بود.من مسخره میشوم.بغض میکنم.گاهی قهر گاهی مشاجره گاهی هم رضایت و ذوق برای صرفه جویی! بعضی اوقات از صدای آب که در حال هدر رفتن خوابم نمی بره.نمی دونم بعضی ها دلیل رفتارم را اسمم می دانند.راستی تمام کارهایی که برای صرفه جویی نوشتی انجام میدم.
  خوشحالم که یکی مثه خودم پیدا کردم یه همدرد…

  • سلام.
   آدم وقتی بر خلاف جهت حرکت همه حرکت می کنه مورد تمسخر و گاهی حتی تهاجم بقیه قرار می گیره. ولی چقدر ذوق داره حسی رو که بقیه تصمیم گرفتن تجربه ش نکنن تجربه کنی!
   پیشنهاد می کنم به لینک زیر هم یه سری بزنی، کلی آدم مثه خودت: 🙂
   http://motherlydays.blogfa.com/post-363.aspx

 5. آخرین خط از همه مهم تر بود شاید. این چند وقت من با برخورد هایی از جمله:
  -رامبد جوان نگا میکنی؟!
  -الکی میگن اینا همه حرفشون الکیه!
  -شهرداری دو تا سطل اشغال داده واسه آشغال خشکا الان دو هفته س نیومده خالی شون کنه. اینا کار خودشونم انجام نمیدن بعد تو خودتو گربه شور میکنی آب کمتر مصرف شه؟!
  روبرو بودم!:|

  • هههییی….
   ما آدما زمانی که می خوایم کارهای بدمون رو توجیح کنیم یه ذره بین دستمون می گیریم و کوچک ترین بدی های دیگران رو به رخشون می کشیم! 😐

   اون “رامبد جوان نگاه می کنی؟!” خیلی باحال بود. دقیقا! :)))

 6. فاطمه سخندان می‌گوید:

  در یکی از برنامه های سبزترین خانه های جهان خانه ای رو دیدم که بسیار لوکس و شیک بود و مشخص بود که انسان های متولی در آن زندگی می کنند ولی چقدر در مصرف های برق و آب خود صرفه جویی میکردند و حتی دیدم از روش کنار گذاشتن آب شستشوی میوه و سبزی برای آبیاری باغچه خود استفاده میکردند و مخمر باقیمانده میوه به عنوان مواد مغزی برای باغچه خود استفاده می کردند!!
  و در این اوضاع بحران آب میبینم که به راحتی و با خیال راحت فرشهای ۱۲ متری خود را در خانه می شویند که خانه خود را زیبا کنند در حالی که نسبت به مایه حیات بی تفاوت هستند که واقعا زجرآور است!!
  خیلی مطالب خوب و مفیدی در بالا گفته شد ینی همیشه گفته میشه همیشه! ولی به ندرت عمل میشه …

  • سلام
   آره من هم این برنامه سبزترین خانه های جهان رو دیدم و واقعا لذت بردم. چقدر خلاقانه هم طراحی شده بود. جالب اینجاست که از مواد درجه یک هم استفاده نکرده بودند در ساختن خونه ها. در واقع از خیلی از مواد و لوازم دور ریختنی و با استفاده از خلاقیت خودشون تونسته بودند خونه و وسایلشون رو طراحی کنند!

   من هم زجر می کشم وقتی می بینم عده ای به راحتی شلنگ گرفتن و دارن در خونه و حیاطشون رو تمیز می کنند! 🙁

   بله در همه موارد و مسائل حرف و حدیث زیاد گفته میشه. ولی تا عمل راه بسیار است! من سعی می کنم از خودم شروع کنم و تا اونجا که می تونم حواسم به محیط زیست باشه.

   خوشحالم می کنی با نظراتت!

 7. راستش من خودم خیلییییی خودم رو مقید به صرفه جویی در اب و برق میدونم..خیلیییی زیاد
  ولی وقتی اگهی روزنامه رو میبینم اجاره یا فروش اپارتمان هزار و پونصدمتری با تراس سیصد متری مجهز به استخر داخل واحد با فضای بازهزار متری مشاع و..
  به خودم میگم خیلیییی بی عقلی واقعا!!!که واسه تمیز کردن کف ی اشپزخونه ی مثلا چهارمتری اینقدر خودتو عذاب میدی وزانو میزنی کف زمین که دو روز دیگه اسیر این دکتر اون دکتر بشی..
  یا مثلا یه پادری جلوی واحد چقد اب مصرف میکنه که حواسم باشه روز نظافت پشت در نباشه که شسته نشه!!
  حالا ما که کل خونمون هفتاد متره اب باید صرفه جویی کنیم یا اونا که واسه هر نفر استخر اختصاصی شو ن رو پر و خالی میکنن؟!!حیاط شونم پراز گل و بلبله؟؟

  • سلام
   فکر می کنم هر کس در حد و اندازه ی خودش وظیفه و مسئولیت داره. نمی شه گفت چون همه ی دارند اشتباه می کنند ما هم نباید کار درست رو انجام بدیم.
   هر کسی به اندازه ی چیز هایی که داره و توانایی هاش مسئول هست و باید پاسخگو!

 8. سلام
  من توی خوابگاه از هرجا رد میشم برقای اضافه رو خاموش می کنم.بارها و بارها هم مسخرم کردن.واقعا نمی دونم چرا!!
  قبل از اینکه برم دانشگاه تصورم درباره جو دانشجویی کلا متفاوت بود.اما آدم می بینه علی رغم تحصیلات ، خیلی ها شعور استفاده از منابع طبیعی رو ندارن. 🙁

 9. بهرام می‌گوید:

  سلام
  از راه حل های که ارائه داد تعجب کردم
  مگه آب دست صورت شستن مسواک زدن نمی دونم آب ظرف های کثیف چقدر آب مصرفی کشور رو در بر میگیره !!!!!!!!!!!!!!!!
  برای صرف جوی با روی زیر ساختهای کشوری مخصوصا توی قسمت کشاورزی برنامه اجرا بشه.

  • سلام و درود بر شما
   مهم نیست چقدر آب مصرفی کشور رو در بر می گیره. مهم این هست که ما برای قطره قطره و ذره ذره نعمت هایی که دستمون هست مسئولیم. باید یاد بگیریم در هر جایگاهی که هستیم نسبت به داشته هامون مسئول باشیم! چه یک خانم خانه دار باشیم چه یک کشاورز.

   موفق باشید

 10. ضمن سلام و خسته نباشید خدمت خانم جعفری و کلیه اشخاصی که به مسعله صرح شده علاقه نشان میدهند . بنده هم چند مدتیست که به این موضوع علاقه نشان داده ام و مواردی از صرفه جویی در آب را یادداشت و به شرکت آب و فاضلاب هم داده ام اما متاسفانه آنها با ضعیف خواندن این طرح آنر به مرحله اجرا نرساندند . بهر حال دست از تلاش بر نداشته و باز هم در موارد دیگر دست به انتشار آن خواهم زد . بنده این طرح را در دو وبلاگم که در ضمینه آموزش خیاطی هست هم وارد کرده ام که امیدوارم مطالعه بفرمایید .

 11. مهرو معدنی می‌گوید:

  سلام خانم جعفری عزیز مرسی بابت مقاله روان و پربارتون.راستش من می خوام توی مسابقه موج شب که یک مسابقه مجری گری هست شرکت کنم. باید یک دقیقه در مورد بحران آب و صرفه جویی در مصرفش ویدیو درست کنم و بفرستم شبکه شه.می خواستم ازتون بپرسم ممکنه قسمتی از متنتونو در اجرام استفاده کنم؟ممنون می شم اگر این افتحار رو به بنده بدین.منتظر پاسختون هستم.امیدوارم مثبت باشه:-?

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.